ENHANCER İŞ DÜNYASI BULUŞMALARI

Türk ve Suriyeli girişimcilerin arasında yeni ticari bağlantılar kurulması, büyük firmalarla, büyüme kapasitesi olan Türk ve Suriyeli firmalar arasında tedarik ve ihracat bağlantıları oluşturulması, girişimcilerin finansman imkânlarına, yatırımcılara ve büyük alıcılara erişiminin kolaylaştırılması, ENHANCER Projesinin öncelikli faaliyetleri arasındadır.

Bu bağlamda, illerde İş Dünyası Buluşmaları düzenlenerek, illerin potansiyel oluşturan belirli sektörlerdeki girişimcileriyle, bu sektörlerin öncü markaları bir araya gelmekte ve yeni işbirliği imkânları geliştirilmektedir.

İş Dünyası Buluşmalarının hedef grupları, mevcut girişimciler, firmalar ile yerel ve ulusal düzeydeki kurumlardan oluşmaktadır. 

 

İş Dünyası Buluşması 2022

30 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliğe, tekstil ve hazır giyim,  ayakkabıcılık, gıda ve bunları destekleyen yenilikçi sektörlerin temsilcileri katıldı. Türk ve Suriyeli girişimcilerin birlikte çalışma imkânlarının geliştirilmesi, iş geliştirme becerileri kazanmaları ve iş bağlantılarını güçlendirmeleri hedefiyle düzenlenen etkinlikte, 237 katılımcı ve 148 firma yer aldı.


Hakan Yıldız (CEO, Fon Bulucu)

Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki SPK lisanslı ilk kitle fonlama platformu olan fonbulucu.com’un kurucusudur.  Lisanslı bir Melek Yatırımcı olan Yıldız, halihazırda Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. ‘nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hazine ve Maliye Bakanlığından akredite Reinves Melek Yatırımcı Ağının yönetim kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2016 yılından itibaren girişimcilerin finansmana erişimi ve yeni nesil yatırım araçları konusunda çalışmalar yürütmekte, Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine birçok makalesi bulunmaktadır. Ayrıca UNDP tarafından Seçilmiş Crowdfunding Advisor olarak görev yapmaktadır.

Pınar Özbozdoğanlı (Direktör, Lycian Capital)

Türkiye’nin tek bağımsız alt orta ölçekli özel sermaye özel sermaye şirketi olan Lycian Capital'in direktörüdür. Özbozdoğanlı, 14 yıllık deneyime sahip kıdemli bir girişim sermayesi uzmanıdır. Pınar, Lycian Capital'a katılmadan önce, Londra merkezli, gelişmekte olan pazarlara odaklanan özel sermaye şirketi ARCH Emerging Markets Partners'da Yatırımcı İlişkileri Başkanı ve Türkiye Başkanı olarak görev yaptı. Rönesans Holding, Global Investment House ve Ashmore Group dahil olmak üzere uluslararası ve yerel özel sermaye şirketleri ve gruplarında çalıştı. Kariyerine Lehman Brothers'ta başladı. Özel sermaye fonlarının oluşumu, sermaye artırımı ve yatırımcı ilişkileri konularında uzmanlaşmıştır.

Hale Umul (Kurucu Ortak, TR Angels)

Hale Umul, 1985 yılında Ankara Koleji’nden, 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Sektörlerinde lider iki firma, Procter & Gamble ve Frito Lay’de yirmi yıllık kurumsal yöneticilik geçmişine sahiptir. 2015’de TRAngels Finansal Hizmetler AŞ ve Melek Yatırım Ağı kurucuları arasında yer alarak aktif melek yatırımcılığa başlamıştır.

Rasha Alfakhry (Startup Finansal Danışmanı, Angels Board)

Rasha Alfakhry Finansal Danışman, Angels Board'un startup danışmanlığı CEO'su ve kurucu ortağıdır. Aynı zamanda CFO ve CRM çözümleri AARAM GROUP'un kurucu ortağı, Arap teknoloji topluluğu için Digital İstanbul organizasyonunun kurucu üyesidir. Finansal modelleme, finansal yönetim, iş değerlemesi ve kredi riski yönetimi konularında uzmandır.

Mahmut Bekereci (Tedarik Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı, FLO)

1987 yılında Anadolu Üniversitesi’nden mezun olan Mahmut Bekerci, 2003 yılından bu yana FLO’da çalışmaktadır. Bekerci, Tedarik Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda çalışmaya devam etmektedir.

Yavuz Altun CEO, Happy Center)

Yavuz Altun, 1975, Van doğumlu, Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Londra'da 2 buçuk yıl kadar, üretimden pazarlamaya farklı sektörlerde faaliyet gösteren 13-14 şirkette çalıştı. İstanbul'a döndükten sonra kendi aile şirketinde genel müdür olarak işe başladı. 19 yıldır da Happy Center yönetim kurulunda, aynı zamanda da Genel Müdürlük görevine devam etmektedir. Kendisi aynı zamanda büyüme stratejisi, girişimcilik, inovasyon ve yeni nesil organizasyonlar konularında profesyonel konuşmacıdır.

Engin Yalçın (Satın Alma Müdürü, BİM)

Engin Yalçın 2005 yılında Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği’nden mezun oldu. 2006 yılında Gıda Departman Satış Şefi olarak Tesco’da çalışan Yalçın, 2008’de Satın Alma Müdürü olarak Real Hipermarketler’de 2 yıl boyunca çalıştı. 2010-2013 yılları arasında Danone’nin Bölge Satış Müdürlüğü’nü yaptı. Sonraki beş yıl Dardanel’de Satış Pazarlama Direktörü olarak çalışan Yalçın, 2020 yılından beri BİM’de Satınalma Grup Müdürü olarak kariyerine

Melih Kızılay (Kalite Güvence ve Sosyal Uyumluluk Grup Müdürü, LCW)

Melih Kızılay, lisans derecesini Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden almıştır. LCW şirketinde Kalite Güvence ve Sosyal Uyumluluk Grup Müdürü olarak çalışmaktadır.Alaa Khamis (Al Sultan Sweets international, CEO)
1984 Şam doğumlu Alaa Khamis,Tatlı üretim mesleğini öğrenirken, Aynı zamanda eğitimine devam ederek iktisat işletme yönetimi bölümüden lisans derecesi ile mezun oldu.
Daha sonra 2012 yılınde pazarlama bölümü yüksek lisans bitirdi.
1997 yılında kurulan Al-Sultan Şirketinde şube müdürlüğünden yurtdışı fuarlar direktörlüğüne, 2019 yılında ise Türkiye'de kurulan Al-Sultan Şirketinde direktörlüğüne kadar yer aldı. Uluslararası Al-Sultan Şirketinde yönetim Kurulu Üyesi olmasının yanı sıra, HACCP ve ISO: 22000 dahil olmak üzere gıda ile ilgili en önemli kalite belgelerini almaya hak kazanan Sultan Şirketin 'deki kalite yönetim ekibinden sorumluydu. Bunun yanı sıra İslam ekonomisi bölümü yüksek lisans öğrencisi.’

Duygu Aktaş (Girişimci Kadınlar Proje Koordinatörü, Hepsiburada)
Duygu Aktaş, 2004 yılında Cardiff Metropolitan Üniversitesinde Turizm Yönetimi eğitimini tamamladıktan sonra 8 yıl boyunca önce Kategori Yöneticisi ve sonra Proje Yöneticisi pozisyonlarında Real Hipermarketler Zinciri’nde çalışmıştır. 2015 yılında Kategori Yöneticisi pozisyonunda başladığı Hepsiburada’daki kariyerine Girişimci Kadınlar Proje Koordinatörü olarak devam etmektedir.

 

İstanbul İş Dünyası Buluşması
Swissôtel The Bosphorus - Istanbul, 30 Mart 2022

09:00 – 10:00 – Kayıt
10:00 – 10:30 – Açılış Konuşmaları

 • Tamer Kılıç (Batı Balkanlar ve Türkiye Bölge Koordinatörü, ICMPD)
 • Martijn Pluim (Göç ve İş birliği Direktörü, ICMPD)
 • Nikolaus Meyer-Landrut (Delegasyon Başkanı, Avrupa Birliği)
 • Çetin Ali Dönmez (BakanYardımcısı, T.C.SanayiveTeknolojiBakanlığı)

 10:30 – 10:40 – ENHANCER Projesi

 • Pınar Yapanoğlu (Portfolyo Yöneticisi, ICMPD)

 10:40 – 11:00 – İlham Konuşmaları

 • Arzu Kaprol (Giyilebilir Teknolojiler Koordinatörü, Bilişim Vadisi)
 • Şeref Fayat (Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)

 11:00 – 11:30 – Ara

 11:30 – 13:30 – Eşleşme Etkinliği

 Moderatör: Deniz Karcı Korfalı (Proje Sorumlusu, ICMPD)

 13:30 – 14:00 – Öğle Yemeği ve Stant Ziyaretleri

 14:00 – 15:30 – Panel 1: Start-up’lar için Türkiye’de Alternatif Finans Mekanizmaları

 Moderatör: Filiz Alsaç (Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü)

 • Panelist 1: Hakan Yıldız (CEO, Fon Bulucu)
 • Panelist 2: Pınar Özbozdoğanlı (Direktör, Lycian Capital)
 • Panelist 3: Hale Umul (Kurucu Ortak, TR Angels)
 • Panelist 4: Rasha Alfakhry (Startup Finansal Danışmanı, Angels Board)

 15:30 – 15:45 – Ara

 15:45 – 16:45 – Panel 2: Kalite Süreci Uyumluluğu Oturumu / Uyum ve Sürdürülebilirliğe Olumlu Katkılar

 Moderatör: Pınar Yapanoğlu (Portfolyo Yöneticisi, ICMPD)

 • Panelist 1: Mahmut Bekereci (Tedarik Operasyonları Direktörü, FLO)
 • Panelist 2: Yavuz Altun (CEO, Happy Center)
 • Panelist 3: Engin Yalçın (Satın Alma Müdürü, BİM)
 • Panelist 4: Melih Kızılay (Kalite Güvence ve Sosyal Uyumluluk Grup Müdürü, LCW)
 • Panellist 5: Alaa Khamis (CEO, Al Sultan Sweets International)
 • Panelist 6: Duygu Aktaş (Girişimci Kadınlar Proje Koordinatörü, Hepsiburada)

16:45 – 17:45 – Start-up Sunumları

Moderatör: Nuri Barış Tartıcı (Teknik Koordinatör, ICMPD)

Bir inovatif Çözüm Örnekleri: 

 • Ayşegül Özkavukçu (Grup Müdürü, Migros UP)
 • Dr. Pınar Sipahi (Direktör, Bilişim Vadisi)

14:00 – 17:45 – Stant Ziyaretleri ve Birebir Şirket görüşmeleri (Randevu temelli)
17:45 – 18:00 – Kapanış

 

İstanbul İş Dünyası Buluşması 2021

 
enhancerproject

16 Aralık 2021 Perşembe günü İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilen etkinlikle;  tekstil ve hazır giyim, gıda ve bunları destekleyen yenilikçi sektörlerdeki Türk ve Suriyeli girişimciler,  sektörün öncü markaları ile bir araya geldi.

Yaklaşık 100 firmanın temsilcilerinin katılım sağladığı organizasyonda, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda girişimcilere teşvik programları tanıtıldı, iş dünyasının öncülerinin katıldığı paneller gerçekleştirildi. İlham konuşmaları, kalkınma ajansı destekleri, pandemi döneminde değer zincirlerine giriş, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme konulu sunum ve panellerin yanısıra 150 katılımcı standlarda ürünleri tanıma fırsatı buldu.

Türk ve Suriyeli girişimcilerin birlikte çalışma imkânlarının geliştirilmesi,  iş geliştirme becerileri kazanmaları ve iş bağlantılarını güçlendirmeleri hedefiyle düzenlenen etkinlikte, yeni işbirliği alanları için önemli adımlar atıldı.

16 Aralık 2021 tarihli etkinliğin videosunu buradan izleyebilirsiniz.