ICMPD ENHANCER PROJESİ HİBE PROGRAMLARI BAŞARILI PROJELERİN SERTİFİKA TÖRENİ İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi” (ENHANCER) Projesi kapsamında Hibe Programları Başarılı Projelerin Sertifika Töreni geçekleştirildi. 

ICMPD – ENHANCER Projesi Hibe Programı Başarılı Projeler Töreninde açılış konuşmaları, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa VARANK, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Sn. Oliver Varhelyi, ICMPD (Göç Diyalogları ve İşbirlikleri Direktörü) Direktörü Martijn Pluim tarafından yapılmıştır. Açılış konuşmalarının ardından ENHANCER Projesi Hibe Programında başarılı olan kurumlara sertifikalarını Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa VARANK ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Sn. Oliver Varhelyi taktim etmişlerdir. 

Türkiye'de geçici koruma altında olan Suriyelilerin ev sahibi toplumla birlikte girişimcilik ekosistemine dâhil olmasını ve istihdamın artırılmasını hedefleyen ENHANCER Projesi kapsamında, hibe teklif çağrılarına başvuru yapan ve hibe almaya hak kazanan kurumları duyurmak amacıyla İstanbul Swissôtel The Bosphorus’ da ICMPD - ENHANCER Projesi Hibe Programı Başarılı Projeler Töreni düzenlenmiştir.

ICMPD tarafından organize edilen, ENHANCER Projesi Hibe Programları Başarılı Projelerin Açıklanması Töreninin ikinci kısmında ise, Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ahmet ŞİMŞEK ve ICMPD Batı Balkanlar ve Türkiye Bölge Başkanı Sn. Tamer KILIÇ tarafından, Türkiye’de göç yönetimi ve sosyo-ekonomik kapsamı olan projelerin bu göç yönetimine etkisi konulu bir oturum düzenlenmiştir. 

Daha sonra, ICMPD Türkiye Portföy Yöneticisi Pınar Yapanoğlu tarafından yönetilen diğer bir oturumda ise hibe programlarının özel sektör üzerinde etkileri sosyo-ekonomik ve sektör geliştirme kapsamında tartışılmıştır.  Bu panel interaktif olarak soru&cevap şeklinde ilerlemiştir. Panele Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Sn. İsa Turgut İNCİ, Kayseri Ticaret Odası Projeler Birimi Koordinatörü Sn. Cengiz LEBLEBİCİ, S.S. Karateke Mahallesi Sulama Kooperatifi Kooperatif Başkanı Erkan TUTKAÇ ve Oregon Teknoloji Hizmetleri A.Ş. İş Geliştirme Uzmanı Fatih Deniz katılım göstermişlerdir.

Soru&Cevap panelinin sona ermesi ile ICMPD – ENHANCER Projesi Hibe Programı Başarılı Projeler Töreni sonlandırılmıştır.

Tören hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.  

https://www.cnnturk.com/ekonomi/bakan-varank-basarili-projeleri-odullendirdi

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/bakan-varank-avrupanin-girisimcilikte-parlayan-yildizi-turkiye-olmustur-6847207

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bakan-varank-100-bin-teknoloji-girisimi-kurulmasini-hedefliyoruz-42160262